Schrijf je in voor de nieuwsbrief

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Nieuwsbrief

BioVille is part of a bigger network:

DronePort
Sector: Drone-industrie www.droneport.eu
BioVille
Sector: Health & Care sector www.bioville.be
Corda Incubator
Sector: Technologie- en servicessector www.cordacampus.com
C-mine Crib
Sector: Creatieve en innovatieve business www.c-minecrib.be
IncubaThor
Sector: Smart energy www.incubathor.be
Greenville
Sector: Circulaire economie www.greenville.be
Agropolis
Sector: Land- en tuinbouw www.agropolis-kinrooi.be

Bewoner in de kijker: Flanders Vaccine

Naar overzicht

BioVille bewoner Flanders Vaccine is dé koepelorganisatie binnen de sector van vaccins en immunotherapie. Hun missie? Een platform bieden waar stakeholders uit de sector elkaar ontmoeten om zo samenwerking en innovatie te stimuleren én — als het kan — doorbraken te versnellen.

Flanders Vaccine werd opgericht in 2016 door de 5 Vlaamse universiteiten, flanders.bio en Biomaric. “Men voelde de nood aan een platform voor vaccins en immunotherapie. De nood om pre-competitief te zijn, was belangrijk.” stelt Fran Van Heuverswyn, projectmanager en dagelijks bestuurder bij Flanders Vaccine.

Flanders Vaccine is een onafhankelijke, non-profit ledenorganisatie. Fran: “We financieren onze werking via ledenbijdragen, de bijdrage van onze partners en via de opbrengsten van de events die we zelf organiseren. Onze leden bestaan uit zowel academische groepen als bedrijven — van servicebedrijven, kleine biotech bedrijven tot grote farmabedrijven- en overheidsinstituten.”

Het doel van Flanders Vaccine? Innovatie stimuleren in wereld van vaccins en immunotherapeutica. Fran: “We werken hoofdzakelijk via het opzetten van activiteiten en evenementen. We vormen zo een platform voor kennismaking, kennisdeling en kruisbestuiving.  Dit vergroot de visibiliteit van onze leden en biedt hen ook opportuniteiten om deel te nemen aan (inter)nationale oproepen voor samenwerking voor onderzoek en ontwikkeling (bijv. EU-calls).”

Meer dan alleen COVID

Naast COVID wordt er nog meer belangrijk werk geleverd. “Dat klopt. De impact van vaccins kan nauwelijks overschat worden. Vaccins hebben meerdere kinderziektes zo goed als laten verdwijnen. Zo werd in 2009 het vaccinatieprogramma tegen het humaan papillomavirus (HPV) ingevoerd dat jonge vrouwen beschermt tegen baarmoederhalskanker en waarbij sinds 2019 ook jongens gevaccineerd worden om hen te beschermen tegen kankers en genitale wratten. Voor malaria is er nu een eerste  vaccin.  Dit is echter nog voor verbetering vatbaar.  Het onderzoek moet daarom verder worden gesteund.”

Toch gaan tijd, energie en middelen momenteel voornamelijk naar COVID. De rest staat virtueel ‘on hold’. Dat is bij Flanders Vaccine niet anders. Fran: “Logischerwijs geef je prioriteit aan wat het meest urgent is — en dus op dit moment de grootste bedreiging voor de volksgezondheid vormt. Het is een hele uitdaging, ook voor ons.”

“Correct informeren”

Vertrouwen in vaccins en vaccinatie was al een thema voor de COVID-crisis. Een thema dat met de pandemie nog belangrijker werd. “Je hebt mensen voor én tegen. Maar er is ook een grote groep die twijfelt en het wordt soms ook een heel emotioneel debat. Onze opzet is de twijfelaars correct informeren. Een uitdaging, want misinformatie is er vandaag overal, vooral op sociale media. Zelfs gewone media belichten soms de zaken niet proportioneel. Dat helpt de zaak niet vooruit.”

Voor corona leek het een vanzelfsprekendheid te zijn geworden dat we ons gemakkelijk tegen infectieziekten kunnen beschermen. “Mensen zijn zich er terug bewuster van geworden dat er veel mensenlevens gered worden met vaccins. Ze beseffen dat vaccins een super uitvinding zijn binnen de biomedische wetenschap. Ook overheden lijken wakker geschud en beseffen dat ze onvoldoende voorbereid waren op dergelijke gebeurtenis.”

Top 3 in Europa

Flanders Vaccine wil de sector promoten. En ze doen dit met recht en rede. België staat in de Europese top 3 voor biofarmaceutica, vaccins en klinische studies. Fran: “Doordat we mensen uit zowel de academische wereld als het Federaal Agentschap voor Geneesmiddelen en Gezondheidsproducten en de farma-industrie samenbrengen, versnellen we het proces van innovatie en daadkracht.

“De samenwerking tussen industrie en onderzoeksgroepen maakt dat België zo sterk is in de ontwikkeling van vaccins. Dit is uniek en kan je niet in elk land terugvinden. En dat is in essentie wat wij willen faciliteren met Flanders Vaccine.”

Strategische locatie

BioVille is alvast een uitstekende strategische locatie voor Flanders Vaccine. Fran: “Bij Bioville zitten bedrijven die eventueel leden zouden kunnen worden. Maar ook de administratieve ondersteuning is heel erg belangrijk voor ons. Als kleine organisatie kunnen we immers niet alles bolwerken zonder deze ondersteuning. Ik zie de mensen van BioVille dan ook als mijn collega’s.”

 

Wij maken gebruik van cookies of gelijkaardige technologieën (bv. pixels of sociale media plug-ins) om o.a. uw gebruikservaring op onze website zo optimaal mogelijk te maken. Daarnaast wensen wij analyserende en marketing cookies te gebruiken om uw websitebezoek persoonlijker te maken, gerichte advertenties naar u te verzenden en om ons meer inzicht te geven in uw gebruik van onze website.

Gaat u ermee akkoord dat we cookies gebruiken voor een optimale websitebeleving, opdat wij onze website kunnen verbeteren en om u te kunnen verrassen met advertenties? Bevestig dan met "OK".

Wenst u daarentegen specifieke voorkeuren in te stellen voor verschillende soorten cookies? Dat kan via onze cookie policy. Wenst u meer uitleg over ons gebruik van cookies of hoe u cookies kan verwijderen? Lees dan onze cookie policy.